Zdravím vás všechny. Dnes bych s vámi ráda sdílela průběh léčby fóbie u desetileté slečny. Slečna prožívala velký strach, ale úzkost to nebyla a na běžný strach byly její reakce moc závažné. Při přípravě článku jsem tedy uvažovala nad tím, jak téma pojmout. Začnu tedy trochou teorie. Co je strach, co úzkost a co fobie?.
Strach je základní emoce, která nás chrání před potenciálním nebezpečím. Jeho prožívání a intenzita jsou individuální a je doprovázen fyzickými projevy jako jsou: návaly horka nebo zimy, třes rukou, nohou, hlasu nebo celého těla, bušení srdce, změna tlaku nebo výšky hlasu.
Úzkost je strach z něčeho nekonkrétního. Alespoň tak praví definice. Ale je mnoho lidí, kteří vědí, co jejich úzkost spouští. Úzkostný člověk se typicky snaží připravit na všechno tak, aby se projevům úzkosti pokud možno vyhnul. Obvyklé doprovázející příznaky jsou: bušení srdce, pocity na omdlení, výrazné pocení, zrychlené nebo přiškrcené dýchání, třes, nevolnosti, zvracení, špatná nebo žádná kontrola nad svěrači a v nejzávažnějších případech i neschopnost opustit bezpečnou zónu jako je např. domov.
Fobie je popisována jako chorobný a bezdůvodný strach z věcí nebo situací. I u ní jsou si často lidé vědomi její příčiny, ale nejsou schopni ji ovládat. Stejně jako úzkosti nutí zasaženého měnit své chování a zvyky, které jsou prakticky vždy velmi omezující jak pro trpícího, tak pro jeho nejbližší okolí. Většina fóbií vzniká v dětství a mohou v průběhu času vymizet. Příčinou může být trauma, postraumatická stresová porucha a nebo bujná fantazie dotyčného reagující vytvořením fobie na stimul na který je jedinec citlivý.
A jak se výše zmíněné léčí? Běžný strach má protektivní funkci a není na místě jej léčit. Úzkosti a fóbie se oproti tomu mohou rozvinou do té míry, že s nimi nejde uspokojivě fungovat a pak je na místě volba vhodné formy psychoterapie, návštěva psychiatra, který může dotyčného medikovat a nebo homeopatie. Hemeopatie může být v léčbě jakýchkoli psychických obtíží velkým, a troufám si říci, že i konečným pomocníkem. A nyní se s vámi již podělím o případ své malé klientky.
PŘÍPAD – dívka 10 let
Dívka trpí fóbiemi, které ji nedovolují být v místnosti s otevřenými dveřmi či okny. Důvodem jsou představy smějících se klauních obličejů, které tudy mohou příjít a napadout ji. Vylézají také z pod postele či ze skříní. I když, stejně jako na konzultaci, je vše zavřené, dívka neustále chodí a kontroluje, že vně nikdo není. Před spaním se balí až po krk do peřiny i přesto, že je horkokrevná, musí mít puštěnou audio pohádku, která odvádí její myšlenky a všechny dveře musí být zavřené (do skříní, do pokojíčku). Uvádí, že tyto stavy jsou tak silné, že má pocit, že se zblázní. Je díky tomu velmi roztěkaná. Když dívka své pocity popisuje, tak pláče, třese se a zhluboka dýchá.
Mojí první otázkou bylo, od kdy tyto stavy trvají a jestli si dívka vybavuje co je mohlo spustit. Jako důvod uvedla strašidelné video, které se jí omylem spustilo na youtube. Popsala i, že strachy tohoto typu měla již dříve, ale od zmíněného momentu se situace stala neúnosnou.
Lék, který spojuje etiologii (původ) obtíží v podobě vyděšení z hororových filmů nebo videí a symptomatologii, která se projevuje jako fóbie z hororových postav nebo dějů, obavy, že se z tohoto stavu zblázní a k tomu mu vadí těsné kolem krku (což dívka potvrdila) se jmenuje MANCINELLA.
Doporučila jsem tedy lék Mancinella 200C ve čtyřech rozdělených dávkách.
Kontrola proběhla za měsíc a půl po léku.
Následující den dopoledne po užití léku se dívka cítila unavená. V dalších dnech začaly její fóbie ustupovat. V čase mezi podáním léku a kontrolou dívka prodělala akutní onemocnění, které bylo zaléčeno homeopaticky. V době kontroly dívka uvádí, že se cítí naprosto perfektně. Fobie ani strachy žádné nemá, může spát s otevřenými okny, dveřmi a nic nemusí kontrolovat. Nemusí být celá schovaná pod peřinou. Je spokojená a má dost energie na všechno.
Dále tedy čekáme bez opakování léku.
A to je ode mě vše.
Mějte se krásně.
Zdraví
Zuzana