Zdravím vás a dnes se s vámi podělím o homeopatickou léčbu zánětu čelních dutin. Může se zdát, že jde jen o silnější rýmu s bolestí hlavy, ale kdo to zažil, ví, jak nepříjemná tato infekce může být. Na úvod se podíváme na trochu teorie. Přestože mám zdravotnické vzdělání, překvapilo mě, jak závažný průběh a následky může neléčená sinusitida mít. Píši může, protože v mnoha případech se tělo uzdraví samo díky klidovému režimu, teplému čaji a kapesníkům, ale když se nemoc vymkne kontrole, je třeba jednat.
Co je sinusitida? Sinusitida je zánět vedlejších dutin nosních, kterých je hned několik – v horní čelisti, v kosti čelní, čichové a klínové. Zánět může být lokalizovaný v jedné dutině nebo generalizovaný ve více dutinách, akutní (doba trvání do 4 týdnů), subakutní (doba trvání 4 – 12 týdnů) a nebo chronický (nad 12 týdnů). Příčinou zánětu jsou ve většině případů viry, ale mohou jí být i bakterie. Typicky je primárním původcem vir, na který může nasednout bakterie. Obvyklými příznaky sinusitidy jsou: bolest hlavy zhoršující se předklonem, bolest zubů horní čelisti, hnisavý výtok z nosu, ztížená nosní průchodnost, porucha čichu, huhňavost, kašel, celková únava, zvýšená teplota nebo horečka, nedostatečná odpověď na léčbu dekongestivy (léky používající se v konvenční medicíně na uvolnění ucpaného nosu). Sinusitida může být provázena celou řadou komplikací od lokálních (hnis nebo hlen v dutinách nosních) přes celkové, které zahrnují záněty obličejových nebo očních kostí, záněty mozkových obalů, encefalitidu či mozkové abscesy a další. Konvenční medicína léčí sinusitidu podáváním antibiotik a dekongestiv a v případně nutnosti odstraněním obsahu vedlejších dutin nosních pomocí punkce.
Homeopatie tyto možnosti nemá, ale pokud zvolíte správný lék, klientovi se rychle uleví aniž by musel podstupovat výše zmíněné.
PŘÍPAD
Žena, 40 let
Dne 30.4. 2025 se klientka vzbudila s pocitem oteklého a pálivého horního patra. Během dopoledne jí přepadla únava, bolesti svalů a kloubů a začala se jí spouštět rýma. Stav se do odpoledne zhoršil natolik, že musela ulehnout. Následující dva dny strávila v klidovém režimu.
2.5. 2025 klientka z pracovních důvodů klidový režim ukončila. Během odpoledne se jí „zastavila“ rýma, rozvinuly se bolesti tlakového charakteru v oblasti čelních dutin a zhoršil se pocit únavy, který se předešlý den v důsledku klidového režimu zlepšil.
K bolestem v čelních dutinách se přidaly bolesti v horních čelistech lokalizované u kořenů zubů a silnější na pravé straně.
Následující dny se stav postupně zhoršoval. Klientka se cítila vyčerpaná. Říkala, že jí to vůbec nemyslí. Bolesti dutin byly
intenzivnější. Popisovala je, jako by se jí v dutinách přesouvala tlaková vlna z místa na místo, při předklonu nastávalo zhořšení.
Přidaly se ostré píchavé bolesti hlavy, které vystřelovaly z jednoho bodu. Když se jí dařilo vysmrkávat jednalo se o žlutozelený
hustý hlen, který ulpíval na sliznici nosu a tvořil krusty. Pociťovala obrovskou tíhu v čele, jako by jí čelo padalo do očí.
Byla jí neustále zima a bolestem v dutinách ulevovalo suché sálavé teplo z kamen. Dělaly jí dobře teplé nápoje. Dále si
stěžovala na noční pocení v záhlaví, na rukách, hrudníku a podpaží, které bylo velmi intenzivní. Měla mokré pyžamo. Zvýšenou
teplotu ani horečku neměla.
Symptomy pro výběr léku:
– zimomřivost
– stěhovavé bolesti v dutinách
– ostré bolesti hlavy vystřelující z jednoho bodu
– zlepšení teplem
– vyčerpání
– hustý zelenožlutý ulpívající hlen
– tíha v oblasti čela
Doporučený lék: Kali Bichromicum 30C
Reakce na lék:
První dávka výrazně zhoršila bolesti v dutinách – jako by měly dutiny prasknout , zhoršila se bolest hlavy a zimomřivost. Klientka se cítila unavená. Musela si jít lehnout. Toto vše ukazuje na homeopatické zhoršení a tedy na dobře zvolený lék.
Po užití druhé dávky začala bolest v dutinách i bolest hlavy ustupovat a spustila se rýma. Došlo k nárůstu energie a postupnému odeznívání ostatních příznaků nemoci.
Klientka užila celkem 5 dávek léku v potenci 30C a pak se ústup nemoci zastavil. Respektive, obtíže se začaly vracet. Vzhledem k tomu, že lék byl zvolený správně, doporučila jsem užít ten samý lék v potenci 200C.
Reakce na první dávku léku v potenci 200C. Opět se zhoršily bolesti hlavy a bolesti v dutinách (méně než po první dávce potence 30C) a klientce začala být zima. Oba příznaky do dvou hodin odezněly a klientka se cítila zdravá. Druhý den ráno, se opět objevily tlakové bolesti v dutinách, které se přesouvaly z místa na místo. Proto byla podána ještě jedna dávka toho samého léku v potenci 200C. Bolest v dutinách ustoupila a na následující kontrole, která proběhla další den večer se již klientka cítila zdráva a v plné síle. Obtíže se již nevrátily.
Tak to byl další z mých případů. Doufám, že jsem vám i tentokrát přinesla inspirativní čtení.
Zdraví
Zuzana