Imunitní trombocytopenická purpura (ITP) dříve nazývána idiopatická purulentní trombocytopenie je stav, u kterého, jak napovídá název dochází z neznámé příčiny za účasti imunitních mechanismů k urychlenému rozpadu trombocytů (krevních destiček), které jsou jednou ze složek kaogulace (srážení krve). Jedná se o nejčastější získané krvácivé onemocnění objevující se v dětském věku.
Název onemocnění byl v nedávné době změněn z idiopatické (vzniklé z neznámé příčiny) na imunitní, protože byly zjištěny faktory, které mohou být spouštěčem onemocnění. Těmi jsou různé druhy virových infekcí (infekt horních cest dýchacích, vzácněji varicela – plané neštovice, příušnice, zarděnky, EBV infekce – virus Epsteina – Barrové, očkování živou vakcínou).
V tomto článku bych se s vámi ráda podělila o zkušenost s homeopatickou léčbou akutní formy tohoto onemocnění u sedmiletého chlapce. Akutní forma onemocnění se objevuje výhradně v dětském věku a mívá prudký průběh a často spontánní úpravu, ke které u tohoto hocha nedocházelo nebo jeho maminka nechtěla čekat, jestli k ní dojde.
Příčinou byla, s největší pravděpodobností, virová infekce horních cest dýchacích, kterou chlapec prodělal ke konci července 2021. První týden v srpnu 2021 mu vypadl zub a ranka po něm krvácela delší dobu. 9.8.2021 se chlapec vrátil odpoledne z příměstského tábora osypaný petechiemi (malé červené nebo fialové skvrnky pod kůží, které vznikají v důsledku drobného krvácení z malých cév v podkoží). Po vyšetření na hematologickém oddělení v Motole, kde byla z krevních testů zjištěna hladina trombocytů 3 000/l (norma je 150 – 300 000/l) byla podána infuze s kortikoidy. Hladina trombocytů se zvedla, ale v následujících dnech zase klesla. Chlapci byl nasazen Prednison (syntetický kortikosteroid v tabletách) 0,5mg 2x denně. Na poslední kontrole byla hladina trombocytů v normě a proto bylo doporučeno Prednison začít postupně vysazovat. Bohužel, na následující kontrole po vysazení Prednisonu byla hladina trombocytů opět nízká (80.000/l). Doporučení znělo přijít na další kontrolní náběry za 3 dny. V průběhu těchto tří dnů byl podán homeopatický lék Crotalus Horridus 30Ch, který jsem zvolila na základě těchto příznaků:
– záchvaty vzteku: maminka uváděla, že jsou velmi aktivní rodina, která neustále něco podniká a chlapec si to velmi užívá. Rád žije život naplno. Od doby, co přišla lockdownová omezení začal trpět záchvaty vzteku, kdy se hádá, brečí, nadává a je hysterický. Tyto obtíže se začaly objevovat cca 6 měsíců před ITP.
– pocit zodpovědnosti: zejména za maminku, ale i za mladší sestry. Tyto pocity má pouze vůči členům rodiny.
– strach o rodinu: bojí se, že se členům rodiny něco stane. Když někomu z blízkých není dobře (fyzicky, psychicky) je velmi soucitný.
– výsev petechií v puse, na nohách, zádech, hrudi a obličeji. Více na levé straně těla.
– krvácení z nosu jasně červené krve: maminka uváděla, že krvácení ustává pomaleji než by čekala.
– averze k těsnému kolem krku, zatímco těsné kolem pasu mu nevadilo
– obtížné vyjadřování emocí: potřebuje delší dobu přemýšlet než je schopen formulovat, co cítí
Ráda bych zde zmínila, že léky Crotalus Horridus, Phosphorus a Lachesis jsou si navzájem velmi podobné. Rozdíly mezi léky jsou dohledatelné v materiích medikách.
Lék byl podáván čtyři dny po sobě každý den jedna dávka.
Reakce na lék: vzhledem k tomu, že chlapec v době podávání léku neměl žádné akutní příznaky (petechie, krvácení z nosu ) a chtěla jsem mít jistotu, že je vše v pořádku, první kontrola proběhla ještě v průběhu podávání léku. Chlapec neměl žádné projevy krvácení a matka si ničeho zvláštního nevšimla. Další homeopatická kontrola proběhla po kontrole na hematologii v Motole, kde byl z krevních náběrů potvrzen nárůst hladiny trombocytů na 120 000/l (náběr proběhl 3 dny od posledního, kde byl pokles hladiny trombocytů na 80 000/l). Z tohoto důvodu lékařka nepodávala žádnou medikaci a další kontrolní náběr proběhl za další čtyři dny. Při tomto náběru byla hladina trombocytů nad 150 000. Na každé další kontrole byla hladina trombocytů v normě. K nárůstu hladiny krevních destiček tedy došlo v oněch několika dnech, kdy chlapec nebyl nijak medikován Prednisonem.
Po podání homeopatika nebylo patrné žádné zhoršení a z dlouhodobého hlediska nedošlo k zásadním změnám v oblasti psychiky, byla jsem proto na vážkách ohledně účinku léku. Bylo možné, že se chlapcovo zlepšení událo souběhem okolností a organismus se „nastartoval“ sám? Na odpověď jsem si musela sedm měsíců počkat.
V květnu 2022 chlapec onemocněl. Měl horečku, kašel, rýmu a průjem, kterému předcházelo krvácení z nosu (4 x během týdne). Na horečku maminka použila antipyretika i přes mé varování, že pokud byl homeopatický lék nasazen správně, může potlačení horečky jeho účinek narušit. Následně došlo u chlapce k opětovnému výsevu petechií na krku, kolem očí, na levém boku, hrudníku a nohách. Na kontrole v Motole byl opět potvrzen pokles krevních destiček a to na 4 000/l. Opět nasazen Prednison 3x20mg a kontrola hladiny trombocytů za dva dny, tehdy byla 2.500/l. Chlapci byla podána infuze s imunoglobulíny a dále užíval Prednison. Na další kontrole, která proběhla za další tři dny byl nárůst hladiny destiček oproti očekávání nízký (7 000/l). Doporučení znělo podávat nadále Prednison a v této chvíli mě maminka kontaktovala. Doporučila jsem zopakovat Crotalus Horridus 30Ch dvě dávky v jednom dni čtyři dny po sobě. Na následující kontrole na hematologii v Motole byla hladina trombocytů 355.000/l. Postupně klesala až se ustálila na hodnotě kolem 230.000/l. Od té doby maminka nechává chlapce procházet akutními infekty pouze za užití homeopatických léků (pokud je nějakých léků vůbec potřeba) a k žádnému dalšímu návratu ITP nedošlo. Chlapec se těší velmi dobrému zdraví.
Zdraví
Zuzana
Pozn. Touto cestou bych ráda poděkovala svému učiteli Petru Zachariášovi za velmi cenné rady, které vedly k úspěšnému vyřešení tohoto případu.